Make epic callouts with best in class sound and plug and play simplicity to make streaming seamless in a compact form factor.
Specification | |
| Type | |
| Sample rate | 24-bit |
| Bit rate | 48kHz |
| Capsules | |
| Polar patterns | Cardioid |
| Frequency response | 100hz - 10kHz |
| Sensitivity | |
| Max SPL | 110dB |
| USB Connection | USB-C to USB-A Cable |
| XLR Connection | No |
| 3.5 Connection | Headphone Monitor |
| Cable Length | |
| Power Requirements | |
| High-Pass Filter | |
| Software | NZXT CAM |
Headphone amplifier | |
| Impedance | 16ohms |
| Power output (RMS) | |
| Frequency response | 15Hz - 22kHz |
| Signal-to-noise ratio | 100dB |
| Connector | 3.5mm |
Dimensions & Weight | |
| Dimension (LxWxH) | |
| Weight (grams) | 544.3g |
| Colourway | |