The Primer by XPG uses an Optical sensor, specifically the PMW3360, providing a DPI/CPI range of 400/800/1600/3200/6400/12000 dpi. This results in a tracking speed of 250IPS, and a maximum acceleration of 50G. It uses a USB Type A connection with a 1.8m cable. It weighs in at 98g +/- 5% without the cable and is approximately 126 x 65.6 x 37.9 mm
4.9 x 2.58 x 1.49 in (LxWxH).
Introducing the XPG PRIMER gaming mouse. Whether you’re a veteran that likes a simple mouse with attitude or a novice looking to up your gaming prowess, the XPG PRIMER is for you. Sporting Omron switches with a 20-million-clicks rating, an optical sensor with up to 12000 DPI, and a plethora of design touches for comfort, accuracy, durability, and flair, the XPG PRIMER is ready to up your game!
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB Type A |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | XPG Prime |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | PMW3360 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400/800/1600/3200/6400/12000 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 250IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 250/500/1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Color Wave, Breathing, Static, Off |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126 x 65.6 x 37.9 mm 4.9 x 2.58 x 1.49 in |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 98g +/- 5% |