The Ascalon Spectrum by Tesoro uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of Up to 6400 DPI. This is combined with a 32bit ARM Cortex. This results in a tracking speed of 200 IPS, and a maximum acceleration of 50G. It uses a USB gold-plated connection with a 2m, braided cable. It weighs in at 108g without the cable and is approximately 134 x 78 x 40.5mm (LxWxH).
While designing the Ascalon Spectrum gaming mouse, we had only one thing in mind: use the best components. The Ascalon features the most innovative laser sensor, the highest quality Omron switches, 7 fully programmable buttons and an ultra-comfortable grip from the highest quality materials to ensure your dominance in the game field.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB gold-plated |
| Cable length | 2m, braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron OF |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | 32bit ARM Cortex |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Up to 6400 DPI |
| Memory Size | 512Kb |
| Max tracking speed | 200 IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 32bit – 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.8M RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 134 x 78 x 40.5mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 108g |