The Black by ThermalTake uses a Laser sensor from Avago, specifically the A9500, providing a DPI/CPI range of up to 4000 dpi. It uses a USB gold plated connection with a 1.8m braided cable.
The Tt eSPORTS BLACK gaming mouse is a straight no-frills gaming mouse. No gimmicks involved, it's simple and straightforward gaming mouse with left/right clicks, dpi adjustment buttons, mouse wheel, and a mouse button. The shape's just right and the outside coating provides a non-slip grip.
| Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | 18 |
| No. of Game Profiles | 3 |
| Connection | USB, gold plated |
| Cable length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | Industrial rubber |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | Yes, 5 x 4.5g |
| Switch (L/R) | Omron D2FC-F-7F (Left/Right) |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Avago |
| Model | A9500 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 4000 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | pause - break |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 X 70 X 40 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | |