The Gila by Genius uses a Laser sensor from Avago, specifically the A9800, providing a DPI/CPI range of 200 dpi to 8200 dpi. This results in a tracking speed of 150 ips, and a maximum acceleration of 30Gs. It uses a USB gold plated connection with a 1.8m, braided cable. It weighs in at 197g grams with the cable, has Yes, 4 x 4.5g weights and is approximately 114 x 72 x 44mm (LxWxH).
comfortable to use with either hand and step-up twelve buttons design, it can be customized to conquer any gaming challenge and improve combat performance.
The mouse has a built-in over-clocking SG Core ii engine with a dpi range from 200 to 8200 so gamers can easily shift around in the battlefield.
A full speed MCU with 32KB built-in memory prevents macro settings from game block and gives gamers 1-ms (8X quicker) response time.
The braided cable and gold-plated USB connector provide a stable and smooth signal connection during battle combat
Specification | |
| No. of Buttons | 12 |
| No. of Macro Keys | 20 macros per profile |
| No. of Game Profiles | 6 |
| Connection | USB gold plated |
| Cable length | 1.8m, braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | |
| Coating | rubber |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | Yes, 4 x 4.5g |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Avago |
| Model | A9800 |
| Processor | |
| Lift off distance | 1-5 mm |
| DPI/CPI | 200 dpi to 8200 dpi |
| Memory Size | 32K |
| Max tracking speed | 150 ips |
| Max acceleration | 30Gs |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 12000/fps |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16 million RGB backlight in 3 areas |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 114 x 72 x 44mm |
| Weight (grams) | 197g |
| Weight w/o cable | |