The Imperator Pro by Genius is a Full sized keyboard with 109 keys. The keyboard has dedicated media keys. The Imperator Pro keyboard uses a USB connection, with a 1.8m cable. And has full color 16M RGB backlighting with 4 levels of brightness, 33%/66%/100%/OFF effects. It weighs in at 875g, and is 500 x 205 x 34 mm [LxWxH].
Specification | |
| No. of Keys | 109 |
| No. of Macro Keys | 6 physical, 18 macros |
| Media Keys | Dedicated |
| Palm Rest | Yes, intergrated |
| Profiles | 3 |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | Yes, 2 |
| Audio Passthrough | |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | full color 16M RGB |
| Lighting Effect | 4 levels of brightness, 33%/66%/100%/OFF |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 875g |
| Dimension (LxWxH) | 500 x 205 x 34 mm |