Experience precision and control with the ASUS GX1000 Eagle Eye Mouse. This wired gaming mouse features a high-performance Avago A9800 laser sensor, adjustable up to 8200 DPI, for pinpoint accuracy. Customize your gameplay with 4 onboard game profiles and personalize the weight with 5 included 5g weights. The symmetrical, right-handed design offers comfortable ergonomics, and dedicated software allows for extensive customization on Windows and Chrome OS. Built for performance, the GX1000 delivers a smooth and responsive experience for any gamer.
The ROG GX1000 gaming mouse was crafted for only one purpose: attain gaming superiority. Equipped with high precision laser sensors capable of up to 8200dpi and PTFE feet for effortless surface gliding, it gives you instant-strike capabilities with every move. Even as your opponents tire after long gaming sessions, the ergonomic ROG GX1000 keeps you in prime shape with optimal hand comfort to stop fatigue and prevent gaming mishaps. Never fear losing control with instant customizable dpi switching and indication, plus six programmable macros. All specifically cater to gamers in any genre. With the unique ROG logo emblazoned on the mouse, it truly signifies the wielder as belonging to an elite group of gamers: the Republic of Gamers.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 4 |
| Connection | Wired |
| Cable length | 1.5m USB 2.0 Type-A |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Silver |
| Ambidextrous | Symmetrical, Right Handed |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | Windows, Chrome OS |
| Weights | 5 x 5g |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Avago |
| Model | A9800 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50 - 8200 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 128.5 x 65.5 x 43.5 mm |
| Weight (grams) | 150g - 175g |
| Weight w/o cable | |