The Naga Hex by Razer uses a Laser sensor from Philips, specifically the PLN 2032, providing a DPI/CPI range of 5600dpi.. It uses a USB connection. It weighs in at 134 g grams with the cable and is approximately 116 x 70 x 46 mm (LxWxH).
The Razer Naga Hex features 6 large mechanical thumb buttons specially optimized for MOBA and action-RPG user interfaces. Every pro-gamer can map their 6 favored spells, abilities, and items to these buttons for rapid actuation.
In action-RPG and MOBA games, intensive clicking is necessary to deliver relentless blows on one's enemies. So pro-gamers need a mouse that can keep up. The Razer Naga Hex utilizes special switches that lasts up to 10 million clicks. It also accurately registers up to a whopping 250 clicks per minute, perfect for those with lightning fast reflexes.
| Specification | |
| No. of Buttons | 11 |
| No. of Macro Keys | 6 |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Green, Red |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Synapse 2.0 |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Philips |
| Model | PLN 2032 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 5600dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz polling/1ms response time |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 116 x 70 x 46 mm |
| Weight (grams) | 134 g |
| Weight w/o cable | |