Experience unparalleled precision and customization with the Razer Basilisk V3 Pro 35K Phantom Edition. This high-performance gaming mouse boasts Razer’s Focus Pro 35K sensor, delivering exceptional accuracy and responsiveness. With dual wireless connectivity, customizable RGB lighting, and a revolutionary 4-way tilt wheel, the Basilisk V3 Pro 35K Phantom Edition provides a truly immersive and personalized gaming experience.
Set your immersion to maximum with the Razer Basilisk V3 Pro 35K—a wireless ergonomic RGB gaming mouse that’s more advanced and customizable than ever. Featuring our most precise sensor and scroll wheel with deeper configuration options, playing your way just took on a whole new meaning.
| Specification | |
| No. of Buttons | 11 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB Type A to USB Type C Cable |
| Wireless | Razer HyperSpeed Wireless, Bluetooth |
| Battery Type | |
| Battery Life | HyperSpeed up to 140 hours, Bluetooth 210 hours, HyperPolling Wireless Dongle 28 hours (8k) |
| Colourway | Translucent Green |
| Ambidextrous | Right-Handed |
| Coating | |
| Software | Razer Synapse |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Razer Optical switch Gen 3, 90-million Clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | 100% PTFE |
| Encoder | 4-Way Razer HyperScroll Tilt Wheel |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | Focus Pro 35K Gen-2 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 35,000 DPI, 1 DPI incremments |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 750 IPS |
| Max acceleration | 70g |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz, 8000 Hz with Razer HyperPolling Wireless Dongle |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | 12 Zone RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130 x 75.1 x 42.5 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 112g |