The Gateron Baby Racoon 2.0 Linear Keyboard Switch is a heavy‑weight linear that delivers a satisfying, vertical‑strike feel for both gaming and office use. With a 55 ± 8 gf actuation force and a pre‑travel of 2.0 ± 0.5 mm that sets the stage for a smooth descent, the switch completes its 3.6 ± 0.2 mm total travel with a crisp, low‑noise click‑free glide. The 20‑mm gold‑plated spring and lubricated POM stem give the switch a firm vertical strike, hard rebound, and an overall strong press that satisfies power‑hitting gamers while keeping sound to a minimum. Its PC upper housing is highly transparent, spotlight‑bright, and the nylon PA66 base is milky for a subtle look, while the 5‑pin mounting and SMD‑LED support make the Baby Racoon 2.0 a versatile, durable choice that can handle up to 80 million cycles of intense use.
Top housing with G PRO 3.0, keep the condenser light effection structure but upgrade the light guide pole surface in texture finish, which makes the LED effection more even and consistent.
| Kind | Mechanical |
| Type | Linear |
| Profile | |
| Operation Force | 55 ±8gf |
| Bottom out Force | |
| Pre-Travel | 2.0 ±0.5mm |
| Total Travel | 3.6+/-0.2 mm |
| Spring | |
| Sound Level | Low |
| Operation Life | Up to 80M cycles |
| Suitable For | Gaming/ Office |
| Finger Strike Feeling | Vertical, strong pressing force, hard rebound |
Housing | |
| Stem | POM, Light Brown |
| Upper Housing | PC,Highly Transparent Spotlight |
| Housing Base | Nylon PA66, milky base |
| Spring Material | 20 mm gold-plated |
| Mounting Pins | 5-Pin |
| Lubrication | Yes |
| SMD LED Support | Yes |
| Initial magnetic flux | N/A |
| Bottom-out magnetic flux | N/A |