The Gateron Baby Raccoon Switch is a linear switch that features a 0.64mm stem, which is longer than conventional switches and shortens the total travel to 3.6 +/-0.2 mm for an early bottom-out feel. Taking into account the feel and sound, it also makes the pressing sound more concentrated and delivers a smooth and extraordinary typing experience.
| Kind | Mechanical |
| Type | Linear |
| Profile | |
| Operation Force | 55 ±8 gf |
| Bottom out Force | |
| Pre-Travel | 2.0 ±0.5 mm |
| Total Travel | 3.6 ±0.2 mm |
| Spring | |
| Sound Level | Low |
| Operation Life | Up to 80M cycles |
| Suitable For | Gaming/ Office |
| Finger Strike Feeling | Vertical, strong pressing force, hard rebound |
Housing | |
| Stem | POM, MX stem |
| Upper Housing | PC, transparent housing |
| Housing Base | Nylon PA66, milky base |
| Spring Material | 20 mm gold-plated |
| Mounting Pins | 5-Pin switch |
| Lubrication | Lubed version |
| SMD LED Support | Yes |
| Initial magnetic flux | |
| Bottom-out magnetic flux | |