The Gateron Luciola Switch is a linear switch with a proprietary ink material and molds the same way as the Ink V2. The difference between the Ink V2 series and the Gateron Luciola Switch is its luminosity and glow-in-the-dark effect which reminded us of the fireflies light green glow flying around in the dark giving off a sense of uniqueness and mystery. This switch adopts an extended stem and shortens the total travel to 3.6 +/-0.2 mm for an early bottom-out feel.
| Kind | Mechanical |
| Type | Linear |
| Profile | |
| Operation Force | 55 ±15 gf |
| Bottom out Force | |
| Pre-Travel | 2.0 ±0.5 mm |
| Total Travel | 3.6 ±0.2 mm |
| Spring | 22 mm |
| Sound Level | Low |
| Operation Life | Up to 80M cycles |
| Suitable For | Gaming/Office |
| Finger Strike Feeling | Vertical, strong pressing force, hard rebound |
Housing | |
| Stem | POM, MX stem |
| Upper Housing | Proprietary Ink Material, translucent light green housing |
| Housing Base | Proprietary Ink Material, translucent light green housing |
| Spring Material | Spring steel |
| Mounting Pins | 5-Pin switch |
| Lubrication | Lubed version |
| SMD LED Support | Yes (only support unraised SMD-LED) |
| Initial magnetic flux | |
| Bottom-out magnetic flux | |