This is a right-handed symmetrical mouse with 7 buttons that offers both wired (USB-A to USB-C) and wireless (2.4Ghz) connectivity options. The optical mouse provides flexible DPI settings ranging from 400 to 3200, with multiple response time frequencies between 125 and 4000 Hz. Battery life varies significantly depending on the polling rate, offering up to 80 hours at 1000 Hz and 24 hours at 4000 Hz. The mouse comes in black and lacks additional features like software customization, weight adjustment, RGB lighting, or NVIDIA Reflex support.
Symmetrical gaming wireless mouse for esports Shorter overall design with side curves for stable tracking Wireless design with 4K enhanced receiver Driverless; plug and play Powered by Sports Science for FPS gameplay
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB-A to USB-C |
| Wireless | 2.4Ghz |
| Battery Type | |
| Battery Life | 1000 Hz Up to 80 hours, 4000 Hz Up to 24 hours |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right-handed Symmetrical |
| Coating | |
| Software | No |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1000 / 1200 / 1600 / 3200 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 125 / 500 / 1000 / 2000 / 4000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | No |
| Lighting Effect | None |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 64.2 x 38.1 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 65 g |