The Corsair M55 Wireless Gaming Mouse delivers the power of a full‑size mouse in a lightweight, 59‑gram package. With six programmable buttons and a single onboard game‑profile, you can fine‑tune your controls without ever touching a PC. Wireless operation is achieved via 2.4 GHz Slipstream or Bluetooth, powered by a replaceable AA alkaline battery that lasts up to 185 hrs on Slipstream and 400 hrs on Bluetooth. The mouse is built for endurance, featuring a 60‑million‑click optical switch and PTFE feet for a silky‑smooth glide on any surface. The PAW3311 sensor offers 200–24 000 DPI (native 12 000 DPI) with 200‑DPI increments, a maximum tracking speed of 300 IPS, and an acceleration ceiling of 35 g. Polling rates of 125/250/500/1000 Hz give you the flexibility to balance latency and power consumption, all tuned through Corsair iCUE.
Become a truly unstoppable force. The CORSAIR M55 WIRELESS gaming mouse features a compact symmetrical shape to fit your hand size and grip style. The sleek M55 WIRELESS dashes across your desktop. Its wireless connection is just as fast, transmitting inputs with near-zero lag via SLIPSTREAM WIRELESS v1.5.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 1 onboard |
| Connection | Wireless |
| Cable length | N/A |
| Wireless | 2.4GHz Slipstream, Bluetooth |
| Battery Type | Replaceable AA Alkaline battery |
| Battery Life | 2.4GHz Up to 185hrs, Bluetooth Up to 400hrs |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | |
| Coating | |
| Software | Corsair iCUE |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | 60 million clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | PAW3311 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 - 24,000 DPI, with 200 DPI steps (Native 12,000) |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 300 IPS |
| Max acceleration | 35G |
| Polling Rate Wired | 125/250/500/1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | No |
| Lighting Effect | None |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118 x 62 x 38 mm / 4.65 x 2.44 x 1.5 in |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 59g / 0.13lb |