ROG Strix Impact II GUNDAM EDITION ergonomic gaming mouse features a lightweight and ambidextrous design, 6,200 dpi optical sensor and Aura Sync RGB lighting.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB 2.0 (TypeC to TypeA) |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | Gundam Themed - Red, Yellow, White, Gray, Blue |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Armoury Crate, AURA Sync |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron 50M |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 6200DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 220 IPS |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB Zones |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 62.5 x 39.5mm |
| Weight (grams) | 79g |
| Weight w/o cable | |