Professional cardioid condenser gaming microphone features a studio-grade 25 mm condenser capsule, 192 kHz / 24-bit sampling rate, high-pass filter, built-in pop filter, premium metal shock mount, and ASUS Aura Sync RGB lighting.
Specification | |
| Type | |
| Sample rate | 192 KHz |
| Bit rate | 24-bit |
| Capsules | 25 mm condensor capsule |
| Polar patterns | cardioid |
| Frequency response | 20 Hz - 20000Hz |
| Sensitivity | -37dB+/-3dB(0dB=1V/Pa, at1KHz) |
| Max SPL | 120dB |
| USB Connection | USB-A to USB-C |
| XLR Connection | No |
| 3.5 Connection | No |
| Cable Length | 3m |
| Power Requirements | |
| High-Pass Filter | |
| Software | Armoury Crate, AURA Sync |
Headphone amplifier | |
| Impedance | |
| Power output (RMS) | |
| Frequency response | |
| Signal-to-noise ratio | |
| Connector | |
Dimensions & Weight | |
| Dimension (LxWxH) | |
| Weight (grams) | 634g |
| Colourway | |