ROG Strix Scope TKL is a high-performance mechanical gaming keyboard with a small footprint, freeing up space on your worktop for broader mouse movements - perfect for the lower sensitivity settings that slow the reticle for leveled-up aiming accuracy. The keyboard is topped with an aluminum faceplate for everyday resilience, and finished with a striking slash aesthetic for a little touch of style.
Specification | |
| No. of Keys | 84 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | Via Software |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired |
| Cord Length | Detachable 1.8m braided USB 2.0 (TypeC to TypeA) |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | 1000 Hz |
| Wireless Report rate | N/A |
| Key Switches | Cherry MX RGB: Red |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | N-Key Rollover |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Per-Key RGB LEDs |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 880g with cable |
| Dimension (LxWxH) | 356 x 136.2 x 39.7mm |