The ROG Strix Impact III Wireless is an ultralight 57-gram compact gaming mouse that features ROG SpeedNova wireless and Bluetooth modes with long-lasting battery life. The ROG AimPoint optical sensor offers precise tracking, and the ROG Omni Receiver allows for connections to a keyboard and mouse via a single dongle.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wireless |
| Cable length | No Cable |
| Wireless | Bluetooth 5.1, RF 2.4GHz |
| Battery Type | AA/AAA battery, 450 hours RF 2.4Ghz no lighting, 618 hours Bluetooth no Lighting |
| Battery Life | |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Right-handed, Symmetrical |
| Coating | |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | ROG 70M Mechanical Switch |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | ROG AimPoint |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 36000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Scroll wheel |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 62 x 39 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 57g, excluding battery and receiver |