TUF Gaming H3 gaming headset for PC, PS5, Xbox One and Nintendo Switch, featuring 7.1 surround sound, deep bass, lightweight design, fast-cooling ear cushions
Specification | |
| Software | No |
| Weight (grams) | 294g |
| Channels | Stereo, Virtual 7.1(Windows sonic) |
| Connection | Wired |
| Cable Length | 3.5mm, Headset cable: 1.3m, Splitter cable: 1.3m |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | N/A |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | N/A |
| Lighting Effect | N/A |
Driver | |
| Size | 50mm |
| Type | Neodymium magnet |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 ~ 20000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Unidirectional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -40 dB |
| Frequency Response | 50 ~ 10000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | No |
| Noise Cancelling | No |