TUF Gaming H3 Wireless gaming headset features 2.4 GHz connection via a USB-C dongle, 7.1 surround sound, deep bass and a lightweight design. Compatible with PCs, PlayStation 5, Nintendo Switch
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 307 g |
| Channels | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable Length | USB-A USB-C |
| Wireless | 2.4Ghz |
| Battery Type | 15 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Driver | |
| Size | 50mm |
| Type | Neodymium magnet |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | 20 ~ 20000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Unidirectional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -40 dB +/- 3 dB |
| Frequency Response | 50 ~ 10000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |