The Vengeance 2000 by Corsair is a 7.1 channel gaming headset, which uses a 50mm driver. It uses a USB / Wireless connection with a 1.5m USB extension, 1.5m USB charging cable cable. This delivers a frequency response of 20Hz to 20kHz and a sensitivity of 105dB (+/-3dB). It also has a Unidirectional noise-cancelling condenser microphone with a frequency response of 100Hz to 10kHz and a sensitivity of -37dB (+/-3dB).
Specification | |
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | 7.1 |
| Connection | USB / Wireless |
| Cable Length | 1.5m USB extension, 1.5m USB charging cable |
| Wireless | |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 50mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohms @ 1kHz |
| Frequency Response | 20Hz to 20kHz |
| Max. input power | 500mA |
| Sensitivity at 1KHz | 105dB +/-3dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Unidirectional noise-cancelling condenser |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Sensitivity at 1KHz | -37dB +/-3dB |
| Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |