The Raptor LH2 by Corsair is a 2 channel gaming headset, which uses a 40mm driver. It uses a 2 x 3.5mm connection with a 3m cable. and a sensitivity of 102dB.
The Corsair Raptor LH2 gaming headset offers great sound and clear voice chat in a lightweight design that's comfortable for hours of gaming fun.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | 2 |
| Connection | 2 x 3.5mm |
| Cable Length | 3m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 40mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | |
| Max. input power | 50mW |
| Sensitivity at 1KHz | 102dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | |
| Impedance | 2.2K Ohm |
| Sensitivity at 1KHz | -58dB |
| Frequency Response | 20Hz - 16KHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |