The Raptor H5 5.1 by Corsair is a 5.1 channel gaming headset, which uses a 40mm driver. It uses a USB/Analog connection with a 2m + 1.2m in-line USB + 2m audio extension cable. and a sensitivity of 121dB. It also has a Noise-Cancelling microphone and a sensitivity of -40dB.
Raptor H5 is a circumaural gaming headset that works with both analog and USB connections. The built-in USB sound card provides 5.1 channel surround sound for gaming realism. The around-the-ears, closed-back design helps keep the environmental noise out, and keep your head in the game, and the noise-cancelling microphone helps ensure that your teammates hear you clearly.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | 5.1 |
| Connection | USB/Analog |
| Cable Length | 2m + 1.2m in-line USB + 2m audio extension |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 40mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | |
| Max. input power | 50mW |
| Sensitivity at 1KHz | 121dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Noise-Cancelling |
| Impedance | 2.2K Ohm |
| Sensitivity at 1KHz | -40dB |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |