ROCCAT’s Syn Max Air is for PC gamers who want it all - comfort, performance, and style. The Syn Max Air features a lightweight design, cooling gel-infused memory foam cushions, and comes with a rapid charge docking station. Stellar Wireless technology and Bluetooth provide all the connectivity, and large 50mm Nanoclear speakers deliver immersive 3D audio.
Specification | |
| Software | Roccat Swarm |
| Weight (grams) | |
| Channels | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable Length | |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | 16 hours continues use |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | AIMO 16.8 million colours |
| Lighting Effect | Via Software |
Driver | |
| Size | 50 mm |
| Type | Neodymium |
| Impedance | |
| Frequency Response | 20Hz – 20kHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Not stated |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | Yes, Flip-up |
| Noise Cancelling | |