The ASUS ROG Gladius III Wireless AimPoint features an optical sensor, specifically the ROG AimPoint, offering a wide DPI/CPI range from 100 to 36,000 DPI. This ensures a responsive tracking speed of 650 IPS and a maximum acceleration of 50 G. The mouse comes with a 2m Paracord - TypeC to TypeA cable for versatile connectivity. Weighing in at 79g without the cable, the mouse is designed for right-handed users and has customizable weights. Its dimensions are approximately 123 x 68 x 44 mm (LxWxH).
The ROG Gladius III Wireless AimPoint is a lightweight 79-gram wireless RGB gaming mouse that features a 36,000-dpi ROG AimPoint optical sensor, tri-mode connectivity, ROG SpeedNova wireless technology, swappable mouse switches, ROG Micro Switches, pivoted button mechanism for 0 ms click latency, ergonomic design, ROG Paracord, 100% PTFE mouse feet, six programmable buttons, and mouse grip tape.
Specification | |
| No. of Buttons | 2228 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 2m Paracord - TypeC to TypeA |
| Wireless | 2.4GHz, Bluetooth 5.2 |
| Battery Type | 2.4GHz Up to 119 hours, Bluetooth: Up to 143 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | Black / Moonlight White |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Armoury Crate, AURA Sync |
| Compatible OS | |
| Weights | Right Handed |
| Switch (L/R) | Swappable |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | 100% PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | ROG AimPoint |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 ~ 36000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | Yes |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 123 x 68 x 44 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 79g |