The Fnatic BOLT Wireless features an Optical sensor from PixArt, specifically the 3370, providing a DPI/CPI range of up to 19k. This ensures a tracking speed of 400 IPS and a maximum acceleration of 50 G. The mouse comes with a USB-C cable for connectivity. Weighing in at 67g (Black) or 69g (White) without the cable, it has a sleek design with dimensions of approximately 120.89 x 55.44 x 38.50 mm (LxWxH).
The BOLT WIRELESS might be Fnatic Gear's first wireless mouse, but it's here to leave a mark you won't forget. BOLT is the perfect gaming mouse, comprised of the enthusiast-grade shape, connectivity, switches, and skates. With the best of every facet in a mouse, this is your endgame. The best mouse we've ever made.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 4 onboard |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB-C |
| Wireless | Wireless 2.4GHz / Bluetooth 5.1 |
| Battery Type | 470mAh Lithium-ion rechargeable, 110 hours (2.4GHz) | 210 hours (BT) |
| Battery Life | |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Right-handed Symmetrical |
| Coating | |
| Software | OP software |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Kailh GM 8.0, 80 million clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | 100% PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3370 |
| Processor | |
| Lift off distance | 1mm or 2mm |
| DPI/CPI | up to 19k |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB 16.8m |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120.89 x 55.44 x 38.50 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 67g Black, 69g White |