The ASUS ROG Spatha X is equipped with an optical sensor, specifically the PixArt PAW3370DM, offering a DPI/CPI range from 100 to 19,000 dpi. This ensures a tracking speed of 400 IPS and a maximum acceleration of 50G. The mouse includes a 2m Paracord Type-C to USB cable for connectivity. Weighing in at 168g without the cable, it has a substantial yet ergonomic design with dimensions of approximately 137 x 89 x 45 mm (LxWxH).
Wireless gaming mouse with dual-mode connectivity (wired / 2.4 GHz) with magnetic charging stand, 12 programmable buttons, specially tuned ROG 19,000 dpi sensor, Exclusive Push-Fit Switch Sockets, ROG Micro Switches, ROG Paracord and Aura Sync RGB lighting
Specification | |
| No. of Buttons | 12 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 2m Paracord Type-C to USB cable |
| Wireless | RF 2.4GHz |
| Battery Type | Lithium-Polymer - up to 67 Hours, no RGB |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right-handed |
| Coating | |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | ROG Micro Switches 70million-click |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | PixArt PAW3370DM |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 19,000 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | Wired: 1000 Hz Wireless: 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | Yes |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 3 Zone Aura RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 137 x 89 x 45 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 168g |