The ASUS ROG Strix Impact III features an optical sensor, specifically the 3311, providing a DPI/CPI range from 100 to 12,000dpi. This ensures a tracking speed of 300 IPS and a maximum acceleration of 35G. The mouse includes a Paracord USB 2.0 (TypeC to TypeA) cable for connectivity. Weighing in at 59g without the cable, it has a compact design with dimensions of approximately 126 x 62 x 39 mm (LxWxH).
ROG Strix Impact III is a lightweight, ambidextrous form factor, 59-gram wired RGB gaming mouse, suitable for FPS gameplay, featuring a 12,000-dpi optical sensor, near-zero click latency, swappable mouse switch sockets, ROG Micro Mouse Switches, ROG Paracord, 100% PTFE mouse feet, and a durable design.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | Paracord USB 2.0 (TypeC to TypeA) |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | 70M ROG Micro Switches |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | 3311 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 12,000dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 300IPS |
| Max acceleration | 35G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | Yes |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | AURA Sync |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126 x 62 x 39 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 59 g |