The SCIMITAR ELITE WIRELESS MMO gaming mouse equips you with 16 fully programmable buttons and an adjustable 12-button side panel, so you can move with less strain or fatigue, wirelessly.
Specification | |
| No. of Buttons | 16 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 3 onboard |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 1.8m / 6ft - Type-C to Type-A |
| Wireless | 2.4GHz Slipstream and Bluetooth 4.2 + LE |
| Battery Type | Lithium-polymer |
| Battery Life | 2.4GHz: Up to 120hrs w/out lighting, Bluetooth: Up to 150hrs w/out lighting |
| Colourway | Black, White |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Corsair iCUE |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Optical Left and Right |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Palm, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | Corsair Marksman |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Max 26,000 DPI in 1 DPI increments |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650 IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | Up to 2,000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 2-Zone RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 119.23 x 73.48 x 42.17 mm / 4.69 x 2.89 x 1.66 in |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 114g / 0.25 lbs |