ROG Strix Scope II RX gaming keyboard with pre-lubed ROG RX optical switches, IP57 waterproof protection, sound-dampening foam, PBT doubleshot keycaps or UV-coated ABS keycaps, streaming hotkeys, multi-function controls, three tilt angles, and wrist rest
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Yes |
| Palm Rest | Yes, Detachable |
| Profiles | 5 onboard |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired |
| Cord Length | 2m USB Type-C to Type-A |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | ROG RX Optical |
| Key Caps | PBT Double-Shot |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 100% Anti-ghosting and N Key Rollover |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB Per key |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 836g without cable |
| Dimension (LxWxH) | 436 x 129 x 36mm |