The CORSAIR DARKSTAR gaming mouse boasts an arsenal of 15 programmable buttons, including a uniquely positioned six-button side cluster, so all your actions and abilities are within easy reach. Suited even for larger hands.
Specification | |
| No. of Buttons | 15 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 onboard |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 1.8m Braided Fiber - Type-C to Type A |
| Wireless | 2.4GHz Slipstream, Bluetooth 4.2 + LE |
| Battery Type | Lithium-polymer |
| Battery Life | 2.4GHz Slipstream up to 65 hrs no RGB, Bluetooth up to 80 hrs no RGB |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Corsaie iCUE |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip, Palm |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | Corsair Marksman |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | up to 26000 DPI with 1 DPI resolution steps |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650 IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 2,000Hz hyper-polling |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 7 Zone RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 129.05 x 67.9 x 43.64 mm / 5.08 x 2.67 x 1.72 in |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 96g |