The Corsair NightSabre Wireless RGB is equipped with the MARKSMAN 26K optical sensor, offering an impressive DPI/CPI range of 26000 DPI. This ensures a tracking speed of 650 IPS and a maximum acceleration of 500G. The mouse supports both wired and wireless connections and comes with a 1.8m braided fiber cable.
Be the last player standing with the CORSAIR NIGHTSABRE WIRELESS gaming mouse, equipped with hyper-fast sub-1ms SLIPSTREAM WIRELESS, 11 fully programmable buttons, and dazzling six-zone RGB.
Specification | |
| No. of Buttons | 11 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 onboard |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 1.8m Braided Fiber |
| Wireless | 2.4GHz Slipstream, Bluetooth |
| Battery Type | |
| Battery Life | 100hrs continuous use |
| Colourway | |
| Ambidextrous | Right-handed Symmetrical |
| Coating | |
| Software | Corsair iCue |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Optical |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | MARKSMAN 26K |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 26000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650IPS |
| Max acceleration | 500G |
| Polling Rate Wired | up to 2000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | six zone RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | |