Customize RGB lighting and button macros, plus create profiles to easily switch DPI, polling rate, and lift-off height as needed—all with NZXT CAM.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 4 |
| Connection | Wired |
| Cable length | 2m Paracord |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | Body Black or White. Accent: Blue, Cyan, Purple, Red, White, Yellow, Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | NZXT CAM |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3389 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 16,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 500Hz, 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | User selected RGB skirt lighting |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126.8 x 67.23 x 38.35 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 67 g |