For those who desire a full-size keyboard without a large footprint, the NZXT Function Full Keyboard packs 104 keys into the sleekest form possible.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | Yes, Detachable |
| Profiles | 4 Customizable Profiles |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired |
| Cord Length | 2m |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Hot-swappable Gateron Linear Red (Compatibility 5-pin Cherry MX Switches) |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Software | NZXT CAM |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Per-key RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 910 g |
| Dimension (LxWxH) | 442 x 127.8 x 40.3 mm |