This popular form factor is a low profile aluminum-topped chassis that is ideal for gamers who prefer a larger keyboard without the use of a number pad.
Specification | |
| No. of Keys | 87 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | Yes, Detachable |
| Profiles | 4 onboard |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired |
| Cord Length | 2m, USB Type-C Removable |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Hot-swappable Gateron |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | |
| Audio Passthrough | |
Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Software | NZXT CAM |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Per-key RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 778 g |
| Dimension (LxWxH) | 361.7 x 127.8 x 40.3 mm |