Make all your clicks count with the CORSAIR M65 RGB ULTRA Tunable Gaming Mouse, boasting a durable aluminum frame and pinpoint accuracy powered by a 26,000 DPI MARKSMAN optical sensor.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | 1.8m Drag-Reducing Paracord |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | iCUE |
| Compatible OS | |
| Weights | Yes |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | MARKSMAN 26K |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 26,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650 IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 8000Hz / 4000Hz / 2000Hz / 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 2 Zone RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 117 x 77 x 39mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 97g - 115g |