The ultra-lightweight ROG Harpe Ace Aim Lab Edition is a 54-gram wireless gaming mouse with a pro-tested form factor, 36,000-dpi ROG AimPoint optical sensor, ROG SpeedNova wireless technology, tri-mode connectivity, ROG Micro Switches, five programmable buttons, and synergy profile setting functions with the Aim Lab Settings Optimizer.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB 2.0 (TypeC to TypeA) |
| Wireless | Bluetooth 5.1, RF 2.4GHz |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Life | 90h no lighting, 79h default lighting (Breathing) |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | ROG 70M Mechanical Switch |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | 100% PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | ROG AimPoint |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 36000DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | Yes |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | AURA Sync |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 127.5 x 63.7 x 39.6 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 54g |