A lightweight ambidextrous gaming mouse with dual wireless modes, a 12,000 dpi sensor, six programmable buttons, PBT top cover with ASUS Antibacterial Guard, 100% PTFE mouse feet and Armoury Crate.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | |
| Wireless | Bluetooth 5.1, RF 2.4GHz |
| Battery Type | AAA or AA |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | anti-bacterial ionic silver treatment |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | 100% PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | 3311 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Max 12000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 300 IPS |
| Max acceleration | 35g |
| Polling Rate Wired | USB rate 1000 Hz, RF 2.4G rate 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | N/A |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126 x 63.5 x39.6 mm |
| Weight (grams) | 77g w AAA battery, 86g w AA battery |
| Weight w/o cable | 62g |