Experience uncompromising performance with the Zowie EC2-CW Wireless Gaming Mouse. Designed for right-handed gamers, this ergonomic mouse delivers exceptional comfort and control. Featuring a top-tier PixArt 3370 optical sensor and adjustable DPI up to 3200, the EC2-CW provides pinpoint accuracy. Enjoy the freedom of 2.4GHz wireless connectivity with up to 70 hours of battery life, or play wired with the included 2m USB-C cable. The Zowie EC2-CW stands out with its driverless design – no software needed! Built for pure gaming, it includes a 24-step scroll wheel and Type D Black skates for a smooth, consistent glide.
Wireless design with enhanced receiver allows players stable high-quality performance at a competitive scene at home and in an arena. The combination of the standalone receiver and the enhanced antenna at the front tip of the mouse is to decrease chances of unexpected transmission interference and avoid performance glitch.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 2m / 6.6ft, USB type-A to type-C |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | |
| Battery Life | up to 70 hours constant movement |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | None - Driverless |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | Type D Black |
| Encoder | 24-step scroll wheel |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3370 |
| Processor | |
| Lift off distance | Adjustable |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 125 / 500 / 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 123 x 65 x 42 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 77g |