Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB type-A to type-C, Wireless |
| Cable length | 2m / 6.6ft |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | None - Driverless |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3370 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 125 / 500 / 1000 Hz |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130 x 69 x 42 mm |
| Weight (grams) | 79g |
| Weight w/o cable | |