The king returns to raise the game. Enter the Razer Basilisk V3 Pro - our most advanced gaming mouse yet. Armed to the teeth with industry-leading technology, unlock your maximum potential with a weapon that pushes the known limits of performance, customization, connectivity, and control.
| Specification | |
| No. of Buttons | 11 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 onboard |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB Type C |
| Wireless | Razer HyperSpeed Wireless, Bluetooth |
| Battery Type | |
| Battery Life | Up to 90 hours (HyperSpeed) |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Razer Synapse |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Optical Switches, Gen-3 |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | 100% PTFE |
| Encoder | 4-way Razer HyperScroll tilt wheel |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | Focus Pro 30K |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Max 30000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 750 IPS |
| Max acceleration | 70g |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | Razer Chroma RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130 x 75.4 x 42.5 mm / 5.11 x 2.96 x 1.67 in |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 112 g / 3.95 oz |