The Syn Pro Air is ideal for gamers who want next-generation audio performance and wireless freedom without compromise. The first ROCCAT headset to feature 3D audio, the new technology lets you hear from all angles for unrivaled advantage. Stellar Wireless technology allows for 24 hours of continuous use off a single charge.
Specification | |
| Software | Roccat Swarm |
| Weight (grams) | 390g |
| Channels | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable Length | USB-C Charging |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | 24 hours continues use |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | AIMO 16.8 million colours |
| Lighting Effect | Via Software |
Driver | |
| Size | 50 mm |
| Type | Neodymium |
| Impedance | |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | No stated |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | Yes, Flip-to-mute |
| Noise Cancelling | |