Combining the latest in wireless technology with a weightless fit, the ROCCAT Elo 7.1 Air Surround Sound RGB Gaming Headset is the next-generation headset of today. Experience 360° visual audio surround sound powered by precision-tuned 50mm drivers. Stellar Wireless technology provides incredibly reliable connectivity and the comfort and freedom of a cable-free design.
Specification | |
| Software | Roccat Swarm |
| Weight (grams) | 345g |
| Channels | 7.1 Surround Sound |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable Length | 2m USB-C Charging cable |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | 24 hours continues use |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | AIMO RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Driver | |
| Size | 50mm |
| Type | Neodymium |
| Impedance | |
| Frequency Response | 20 ~ 20000Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | unidirectional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | Yes |
| Noise Cancelling | |