Meet the ROCCAT Burst Pro Air wireless gaming mouse for PC. The Burst Pro Air brings ROCCAT's symmetrical lightweight shape with its enthusiast feature set, comfort and performance, into wireless. Its water- and dust-resistant Bionic shell keeps mass at a lightweight 81 grams. Featuring Titan Switch Optical, heat-treated glides and Stellar Wireless technology for high-performing, unrestricted gameplay.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 onboard |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 1.8m flexible detachable USB-C |
| Wireless | 2.4GHz and Bluetooth |
| Battery Type | up to 100 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Titan Optical |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | ROCCAT Owl-Eye 19K (Based on PAW3370) |
| Processor | |
| Lift off distance | Adjustable |
| DPI/CPI | Max 19000DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 50g |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | Yes |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 4 AIMO RGB zones |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 58 x 38mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 81g |