The ROCCAT Kone XP Air Wireless Customizable Gaming Mouse with Charging Dock combines ROCCAT's beloved Kone shape with Stellar Wireless Technology + Bluetooth connectivity. Boasting 29 programmable inputs, the Kone XP Air delivers rich customization options in a stunning translucent shell filled with LEDs for immersive 3D lighting.
Specification | |
| No. of Buttons | 15 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | Yes |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 1.8m USB-A to USB-C |
| Wireless | 2.4Ghz, bluetooth |
| Battery Type | Up to 100 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | Ash Black / Arctic White |
| Ambidextrous | |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | Titan Optical |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | Owl-Eye 19K |
| Processor | |
| Lift off distance | Adjustable |
| DPI/CPI | 50 - 19,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | 50g |
| Polling Rate Wired | 1,000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 5 lighting zones |
| Lighting Effect | Via software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 129 x 72 x 40mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 99g |