The Raptor M40 by Corsair uses an Optical sensor from Avago, specifically the ADNS-3090, providing a DPI/CPI range of up to 4000dpi. This results in a tracking speed of 60ips, and a maximum acceleration of 20g. It uses a USB connection with a 1.8m braided cable.
Corsair Raptor M40 is designed for gaming performance. A powerful gaming-tuned optical sensor, fast response time, extra-large PTFE glide pads, and a high-mass scroll wheel put you in command. Customize it to your play style with the adjustable weight system, and seven programmable buttons put macros and other critical gaming functions just a click away.
Instant DPI switching lets you toggle between high sensor resolution for fast motion, and low resolution for super-accurate aiming. And since serious gamers play for hours at a time, the M40 has a comfortable right-handed design with textured and soft-touch surfaces.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | x 1.5g screws, 3x 4g weights, 16.5g total |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Avago |
| Model | ADNS-3090 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 4000 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 60ips |
| Max acceleration | 20g |
| Polling Rate Wired | 1ms, upto 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | |