A lightweight wired gaming mouse with 16,000 dpi sensor, six programmable buttons, ultralight Air Shell, IPX6 water resistance , ASUS Antibacterial Guard, TUF Gaming Paracord and pure PTFE feet
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 3 onboard |
| Connection | USB 2.0 (TypeC to TypeA) |
| Cable length | |
| Wireless | No |
| Battery Type | NA |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | Antibacterial Guard, IPX6 water repellent protective coating on the printed circuit board assembly |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | PAW3335 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Max 16000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400IPS |
| Max acceleration | 40g |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | No |
| Lighting Effect | NA |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126 x 63.5 x39.6 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 47g |