The ESS 9281 Quad DAC contains four digital-to-analog converters (DAC) that provide lossless audio processing. Theres a DAC for each frequency band - low, mid, high and ultra-high - for clearer sound, and an unparalleled 130 dB signal-to-noise ratio (SNR). With ROG Delta S EVA Edition, you can hear every detail and enjoy crisp, clear sound for a true-to-life audio experience.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 300 g (without mic) |
| Channels | Virtual 7.1 |
| Connection | USB-C cable: 1.5m; USB 2.0 cable: 1m |
| Cable Length | |
| Wireless | NO |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 50mm Neodymium magnet |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | 20 ~ 40000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Unidirectional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -40 dB |
| Frequency Response | 100 ~ 10000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |