The Arctis 1 Destiny Edition by Steelseries with a 3?m / 10?ft cable. This delivers a frequency response of 20 - 20000?Hz and a sensitivity of 100?db. It also has a Noise Cancelling Bidirectional microphone with a frequency response of 100Hz - 10000Hz and a sensitivity of -38?db.
Let the Traveler's Light shine through you with this custom Destiny collection from SteelSeries, inspired by Guardian powers beyond imagination. Take your sound to another dimension with a custom SteelSeries Sonar equaliser preset, created by Destiny's own sound designers.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | |
| Connection | 4-pole 3.5mm + Dual 3.5mm PC extension |
| Cable Length | 3 m / 10 ft |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Driver | |
| Size | |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohm |
| Frequency Response | 20 - 20000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 100?db |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Noise Canceling Bidirectional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -38 db |
| Frequency Response | 100Hz - 10000Hz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |