The G413 TKL SE by Logitech is a TenKeyLess keyboard with 87 keys, which uses Tactile Mechanical Switches switches. The keyboard has media keys that are accessible via function keys. The G413 TKL SE keyboard uses a USB connection with a 1.8 m cable. And has white per-key lighting backlighting. It weighs in at 650g and is 355 127 x 36.3 mm [LxWxH] in size.
G413 TKL SE puts gaming-grade performance from tactile mechanical switches to 6-key rollover anti-ghosting and PBT keycaps into optimal compact form. With minimalist tenkeyless design and sturdy, durable aluminum alloy build, it's ready to compete.
Specification | |
| No. of Keys | 87 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8 m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | No |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Tactile Mechanical Switches |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 6-key rollover anti-ghosting |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | white per key lighting |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 650 g |
| Dimension (LxWxH) | 355 127 x 36.3 mm |